Skip to content

GDO sağlığı tehdit ediyor

March 13, 2011

Çikolata-bisküvi sektörünün en büyük iki firmasına da mal veren ithalatçı şirket, Çin’den 110 ton buğday gluteni getirdi. Ürün, Ankara ve Bursa’daki laboratuvarlarda test edildi “GDO’ludur” dendi. Şirket itiraz etti, İstanbul’daki üçüncü laboratuvar “GDO’suzdur” dedi ve o ürün bisküvilerin içine girdiSABAH’ın gündeme getirdiği ‘GDO’lu çikolata kimin’ sorusu karşısında üretici şirketlerden bir açıklama yapılmazken, konuyla ilgili ortaya çıkan yeni belgeler skandalın bebek bisküvilerine kadar uzandığını gösterdi. SABAH’ın ulaştığı belgeler Çin’den gelen 110 ton GDO’lu buğday gluteninin çikolata, bisküvi üreticilerinin fabrikalarına nasıl girdiğini açıkça gözler önüne seriyor. Türkiye’nin en büyük iki bisküviçikolata firmasına da mal veren bir toptancı şirket, ürünle ilgili iki kez GDO’ludur raporu almasına rağmen, söz konusu ürünü üçüncü denemesinde ‘bir şekilde’ GDO’suzdur” raporuyla ülkeye sokuyor. İşte dudak uçuklatan usulsüzlüklerin adım adım hikâyesi:
3 FARKLI İLDE FARKLI SONUÇTürkiye’nin önde gelen un üreticilerinden biri Kasım 2009’da Çin’den 110 ton buğday gluteni ithal ediyor. Firma, Ambarlı Gümrük Müdürlüğü’ne getirdiği malın, gerekli kontrolleri için İstanbul İl Tarım Müdürlüğü’ne başvuruda bulunuyor. Bu çerçevede alınan numuneler Ankara İl Kontrol Laboratuvarı’nda analize sokuluyor. Bu analizde, üründe 35 S Protomotor ve NOS Terminator (GDO içeren madde) tespit ediliyor. Bu analize itiraz eden firma numuneleri bu kez Bursa’daki laboratuara gönderiyor. Bursa’daki analizde de aynı GDO tespit ediliyor.
AYNI BÜROKRAT İMZASISkandal ise bundan sonra başlıyor. Malları gümrükte bekleyen firma yılmıyor, ürünlerin bu kez İstanbul’daki yetkili laboratuvara gönderilmesi sağlanıyor. İki analizde de ‘GDO’ludur denilen ürün bu sefer her nasılsa tertemiz çıkıyor. Tarım Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü Ambarlı Gümrüğü’ne “Ürünler ülkeye girebilir” yazısı yolluyor. GDO’lu olduğu gerekçesiyle 6 ay gümrükte bekletilen ürün ülkeye sokuluyor ve bebek bisküvilerinden çikolataya, bisküviden her türlü unlu mamule kadar birçok üründe kullanılmak üzere piyasaya dağıtılıyor. İşin daha da dramatik yanı, “Ürünler GDO’ludur” diyen ilk iki raporu da, “Ürünler GDO’suz” diyen son raporu da İstanbul İl Tarım Müdürlüğü’ndeki aynı bürokrat imzalıyor.helal gıdalar
Bebek bisküvisinde bile varBUĞDAY ununun, suyla tam olarak karışımı ile oluşan protein kompleksine gluten deniliyor. Gluten, un sanayisi, kahvaltılık gevrekler, bisküvi çeşitleri (bebek bisküvisi de dahil), peynir, makarna, çerezler, vejetaryan mönüleri, hamur ürünleri ve hayvan yemlerinde kullanılıyor.
Aynı ürüne farklı raporKASIM 2009’da Ankara’dan alınan ilk raporda GDO’lu maddeler tespit ediliyor.ARALIK 2009’da Bursa’dan alınan ikinci raporda da GDO’lu madde tespit ediliyor.OCAK 2010 tarihli İstanbul’dan alınan raporda “GDO yoktur” deniyor, ürün ülkeye giriyor.helal

Advertisements

From → GDO

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: