Skip to content

SORULARLA DÜNYA HELAL GIDA BİRLİĞİ

April 8, 2011

Niçin helal gıda?
Ne yediğimizi bilmek, bildiklerimizden emin olmak için.
Helal gıda nedir?
Gıdaların yani (hayatımızın devamını sağlamak için dışarıdan vücudumuza aldığımız yiyecek ve içeceklerin) güvenilirliğidir.
Yani helal gıda bir gıda güvenliği terimi öyle mi?
Tam öyle helal gıda, gıda güvenliğinde bir yöntem,tarz,usul ve yeni bir pencere.
Yani?
Aslında helal olmayan hiçbir gıda bizim için güvenilir değildir.
Sizin için ? Siz kimsiniz?
Tüketici ne istediğini fark eden ve helal gıda tüketmeyi isteyen herkes.
Helal olmayan gıdalar da mı var?
Yok mu? O zaman üç günde bir medyada yer tutan kaçak et,bozuk et,eti yenmeyen hayvan eti,bazı hastalıkların sebebi gösterilen yanış gıda uygulamaları işte renklendiriciler,tatlandırıcılar,kıvam arttırıcılar,koruyucular ve yapay kimyasallar. Biz bu ürünleri bize zararı olsun diye mi alıyoruz. Ambalajında çok doğru ifadeler,tam da tarım bakanlığının istediği evsafta etiketleme harika,ya içi içinde ne var merak etmiyor muyuz? Türkçesi emin miyiz yiyip içtiğimizden. Eminiz diyorsak problem yok. Emin değilim gıda da neler olduğunu merak ediyoruz diyenler için helal gıda tam adresi…
Şimdiye kadar haram mı yedik?
Tabi ki toptan böyle bir ifade iyi ürün uygulayıcılarını yani gıda üreticilerini töhmet altında bırakır. Buna hakkımız yok. Ancak jelatin katkı maddesi sadece gıda da dikkat dememize sebep olur. Bir tecrübeli o kadar da dikkatli büyüğümüz espri içinde bir gün “hiç hınzır  yemedim diyen bir bütün götürmüştür” deyince gülemedik,gülüp geçemedik.                Bir de gıda da hileler var ki deme gitsin.
Hile ile Helal anlayamadım?
Anlatmadık ki anlaşılsın, bilgi olmadan bilinç bilinç olmadan tercih olmaz. Tercih doğru olmayınca güvenilir gıda üreticisi ile kusurlu üretici aynı kulvarda hem de hileler ucuz ve kolay olduğundan yanlış yapan daha karlı daha güçlü olmaya devam eder.
Gelelim hileye.
Bizim bir gıda standardımız var adı “Helal Gıda Standardı”. Bu standart gıdaya iç pencereden bakıyor.a) Gıda hileli olmayacak hammaddeden,üretim proseslerine,katkı maddelerine,gıda üretimine,depolama taşıma varsa soğuk zincir ve rafta sununa kadar hileli bir yön bulunmayacak. Reklamları dahil, tanıtımlarında abartı  standardımızda o da hiledir.b) Zararlı olmayacak yine gıdanın içindekilerin menşei dahil laboratuar sonuçları alınmış test edilmiş,Türk gıda kodeksine ve Codex alimentarius’a göre zararlı bir madde bulunmayacak. İmal aşamaları,taşıma,depolama sunum her türlü zarardan ari olacak. Bu gün zararı belli olmayabilir ancak 10 yıl sonra insan bedeninde çevrede,başka varlıklarda bir zarar öngörülüyorsa bu standardımızın dışındadır.
O zaman çevrecilik te mi var standartta?
Bilinen çevrecilik değil özde çevrecilik var tabi. Bu dünya sadece insana ait değil. Bu dünyayı birçok varlık ortak kullanıyoruz.c) Bir de gıda üretiminde  tüketicinin inanç hassasiyeti gözetilmiş olmalı. Hinduya inek yediremiyorsak tüketici ben eşek yemeyeceğim diyorsa kırmızı etin ne olduğunu bilme hakkı vardır. Parayı veren o, hile yok, zarar vermek yok, adamın itikadına ters gıdayı yedirmek yok, yani çok  basit,  kolay uygulanır ve denetlenebilir bir sistem.
Laboratuarınız var o zaman?
Hayır yok,gelecekte de olmayacak. Teknik görevlilerin iç denetimler için arge amaçlı laboratuar ihtiyacı var ama bunu başkalarının bilmesi gerekmiyor. Sadece zaman zaman  kullanılacak akredite olmuş laboratuarlarımız var. Devlette, üniversiteler de veya özel kurumlara ait. Biz şimdilik yurt içinde devlete ait laboratuarlardan  istifade etmeyi istiyoruz.
Yurt dışı da mı var?
Bizim adımız “Dünya helal ve temiz gıda araştırma bilinçlendirme sertifikalandırma birliği derneği” ülke içinde belli şehirlerde şubelerimizin olmasını planladığımız gibi dünya insanın yaşadığı her yörede zaman içinde şubeleşmeyi düşünüyoruz.
Peki bu değirmenin suyu nereden geliyor?
Değirmeni bilmiyorum. Ancak sudan kastınız maddi olarak nasıl döndürüyorsunuz diyorsanız. Üyelerimizin gayretleri.        Bu dernek “hiçbir siyasi,dini cemaat,anlayış felsefi cereyan ticari faaliyetin yanında önünde arkasında karşısında olmak için kurulmadı. Olmayacak . Kendi çapında gıda güvenliği işiyle meşgul olacak. Kimseyi karalamadan, bilgi kirliğine neden olmadan kötü uygulamaları ortaya dökmeden.
Anlamadım ?
Neyi ?
Hatalı,kusurlu gıda üretenlerle savaş etmeyecek misiniz?
Hayır hayır  savaş felan bunlar iddialı ve maksadı uygun olmayan  kelimeler. Biz bu ülkenin tarım bakanlığının denetleme alanına girmeyiz. Kurumların sahasını bilmek durumundayız  hem savaş düşmanla olur düşmanlarımız cehalet atalet (tembellik) sefalettir başka düşman üretemeyiz üretirsek gerçek gücümüzü toprağa vermiş oluruz. Allah aklı bunun için vermiştir kullanılacak yeri ayırt etmek için.
Standart nasıl olacakta iyi gıda uygulamalarını netice  verecek?
Merakınız bu mudur? Önce helal kavramı topluma anlatılacak sonra gıda üreticilerine zaten gıda üreticilerinin hepsi yanlış yapmıyor ki! İyi gıda uygulamalarını başaran veya ben başarmalıyım diyen üreticilerle görüşmeler sonunda bir sözleşme yapılacak. Örneğin 10 gıdacımızla sözleşme yaptık teknik elemanlarımız 10 işyerinde ürünün üzerinde ve personelde standardımızın uygulanabileceği çalışmaları yaptı ve 4 üreticimiz uygundur raporu ile denetime alındı 3 ünün uygunluğu hem danışman hem denetim kurulu hem bilimsel üst kurulumuzca onaylandı ve bunların içinden üç firmaya  ikişer üründe marka yani garanti markası kullanma yetkisi verdi. Denetimler  devam ediyor bıkmadan usanmadan. Almanlar derki güven iyidir kontrol daha iyidir. Kuşku duyduğumuz için değil sürekli emin olmak için yapıldı. Bu sürecin sonunda ne oldu 10 firmadan 3 firma garanti markası kullanmayı tercih etti. İşte biz bu 3 firmanın sözüm ona ikişer ürününden yani üzerinde markamız bulunduğu üründen mesül ve sorumluyuz.
Diğerleri?
Hangi diğerleri?
10 firmanın 7’si?
Onların hakkında ne dernek yönetimi ne denetim,ne danışman nede üst kurul yetkililerinin olumsuz bir cümle kuramaz kurmayacak. Marka kolay oluşmuyor. Bu firmalar ülkemizin birer değeri. Doğru dahi olsa ifsa etme yetkimiz yok. Ancak; garanti markamızı kullanan ve denetimde hile,zarar,inanç hassasiyetinden birinde sıkıntı olursa firmalar görüşme ve denetlemelerde tesbit edilirse 1-Garanti markası geri çekilir. 2- Firma gözetime açılır. 3-Kötü Gıda uygulaması devam edilirse markamız niçin çekildiği en yüksek perdeden duyurulur yani ifsa edilir. Bunun yanında garanti markamızı kullanan firmalar tanıtılacak. Yurt dışı şubelerimiz kanalıyla dış bağlantı yardımında bulunacak. Firma kazanacak o kazanınca ülkemiz kazanacak.
Standardınızı nereden aldınız?
Marketten! O da ne öyle standart alınmaz koca Osmanlı’nın mirası üzerinde genç 73milyon akıllı çalışkan güçlü Türkiye Cumhuriyeti ve insanımızdan bahsediyoruz.                  Başkalarını taklit eden değil kural koyan ve bir anlam ifade eden bir güçten bahsediyoruz. Genç Cumhuriyetin aziz evlatlatlarında veteriner  hekim , ziraat mühendisi, gıda mühendisi kimya mühendisi, biyolog ve akademisyenin sayısı 57 islam ülkesinin akademisyen sayısından fazla tevazudan kendimizi küçük gösterdikçe zannım küçülüyoruz. Standardımız Türkçe, İngilizce, Arapça olacak.

Son bir şey bu sistemin maliyeti yani size getirisi ?
Bunu sormasaydın gazeteciliğinden şüphe ederdim. Hanımefendi hiç şu ana kadar İsonun Türkiye ye maliyetini hatırınıza getirdiniz mi?  Gerçekte iso’ nun  Türk üreticisine ve de insanımıza büyük faydaları oldu ve olacak ta . Peki Koşer her yıl ülkemizde kaç üründe uygulama yapıyor ve bu çalışmalar kaç paraya mal oluyor, hiç notlarınızda var mı böyle bir şey. Biri çıksın helal, sağlıklı ve temiz gıdayı üretmeye yardımcı olsun, birileri denetlesin insanımız helal ve temiz gıdayı tüketsin, bu çalışmaları yapanlar da geçimini buradan sağlasın.

Teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim.

Advertisements

From → Haber

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: