Skip to content

‘Altın Elma’ DOMATES

May 8, 2012

“Aşk Elması”
Aşk elması ya da altın elma ve yeni türü için de kumato gibi isimlerin yanında her ülke kendine göre adlandırıyor. Türkiye’de ise domates adı ile tüketiliyor. Herkes kendisini bir sebze olarak bilse de aslında kendisi bir meyvedir. Sebze mi meyve mi olduğunun ya da hangi adla anıldığının pek bir önemi olmasa da yararları yadsınamayacak düzeyde.

En ucuz vitamin kaynağı domates, ilk olarak Bolivya ve Peru civarında sarı renkli ve yabani olarak keşfedilmiş. Bu renginden dolayı da kendisine “altın elma” ismi verildi. Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfinden sonra Avrupa’ya gemilerle gönderilen domates ilk kullananlar ise İtalyanlar oldu. Kırmızı türlerinin ortaya çıkması ise “altın elmayı” geri plana itti. Pek çok insanın zehirli olduğunu düşünmesinden dolayı tüketmek istemediği “altın elma” kırmızı renginden olsa gerek “ aşk elması” olarak adlandırıldı ve insanlar domatesin kendilerini romantik yaptığına inandılar.

Türkiye ve dünya ülkelerinde hemen her yemeğin içinde yer almaya başlayan ve yıl boyu tüketilebilen domates, salça, turşu, sos, pulp, püre, konsantre domates suyu, konserve, dondurulmuş, kurutulmuş ve daha sayabileceğimiz birçok şekilde karşımıza çıkıyor.
En ucuz vitamin kaynağı aşk elmasının cildi korumak ve yaşlanmayı geciktirmek, kolesterolü düşürmek, kanama eğilimini azaltmak, damar duvarını genişletmek, katarakt oluşumunu geciktirmek ve yaşlılığa bağlı görme sorunlarını önlemek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, kansere yakalanma riskini azaltmak ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltmak gibi görevleri vardır. Domates bu görevleri yerine getirebilmesi içinde A vitamini, C vitamini, potasyum ve folik asit gibi maddeler içermektedir.

Kumato: Siyah Domates

Son yapılan araştırmalara göre domatesin en geniş üretimini Çin, ABD ve Türkiye yapıyor. Türkiye’ye Osmanlı İmparatorluğu zamanında Trakya’dan ve Güney’den girdiği sanılan domatesin türlerinin karıştırılması ile “siyah domates” ya da “kumato” üretilmeye başlandı. Genetik olarak değiştirilmeyen ve sadece türlerin birleştirilmesi ile oluşturulan “Akdeniz domatesi” olarak bilinen siyah domates ilk kez İspanya’da ve Türkiye’de de ilk kez Antalya’da üretildi.

Kumato, normal domateslerden daha fazla vitamin ve antioksidan madde içerir. Kumatoya rengini veren anthocyanin maddesi kanser ve kalp rahatsızlıkları için vücudun yanında savaşır ve yaşlanmayı engeller. Kumato aynı zamanda afrodizyak etkisi de gösterir. Seçilen farklı türlerin melez bir üretimi olan kumato, bu nedenle besin değerleri açısından çok zengindir. Bu domatesler sadece lisanslı üreticiler tarafından yetiştirildiği için fiyatı daha fazladır.

Advertisements

From → Uncategorized

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: