Skip to content

İhsan Organik

May 8, 2012

Ekolojik dengenin bozulduğuna dair tartışmaların yaşandığı günümüzde ekolojik dengeyi korumayı kendine ilke edinmiştir İhsan Organik. Kendine çizdiği bu çizgiyi koruyarak ilerleyen İhsan Organik bütün ürün yelpazesini de bu felsefe üzerine kurguladı.

Türkiye’nin ilk mikrobial gübre üreten biyoteknoloji firması olan İhsan Organik ekolojik dengeyi koruma hatta orijinal haline çevirmek için çalışmalar yapıyor. Bünyesinde barındırdığı katı organik ve mineral toprak düzenleyici, organik mikrobiyal sıvı gübre, organik sıvı gübre, azotlu sıvı organomineral gübre, sıvı organomineral gübre gibi ürünlerini bu içerikle üretiyor.
Bünyesinde daha birçok gübre ürünü bulunduran İhsan Organik yetkilileri; “bitki besin maddeleri genellikle mineral yapıdadır. Bu minerallerin bitki tarafından tam alınımının gerçekleşmesi için ya toprak mikroorganizmaları tarafından parçalanarak form değiştirmesi gerekir ki buna da bioform üretimdir. Firma olarak da üretim prosesinde kullandığı bakteriler sayesinde ürettiği ürünleri Bioform şeklinde üretiyor” diyor.

Ekonomik Yetiştiricilikte Çitçinin Yardımcısı

Ürünlerini toprak kirliliği, tuz tuz konsantrasyonunun yükselmesi, toprak pH’sının yükselmesi gibi sorunları oluşturmaz şekilde üreten İhsan Organik,  çiftçinin daha fazla gübre kullanımını önleyerek ekonomik yetiştiricilikte çiftçinin yardımcısı olur.
Ürettiği gübrelerin tamamı bio formda olan firma ürünlerini bitki besleme maddeleri “leaching” üretim prosesi ile hazırlıyor. Ve ürünlerinin tamamı “indirgenmiş” bioformdadır. Parçalanmayan büyük mineralleri bitkiler direk kullanmayacağından parçalama prosesine ihtiyaç duyarlar. İhsan Organik ürünleri ise bitkinin yapması gereken bitkiye hazır halde sunar. Böylece hem ürünün hem de çiftçinin işini rahatlatmış olur. İleri teknoloji ve mühendislik hizmetlerini kullanan firma bu sistemle ürünlerin bikriler tarafından kolay ve stressiz bir şekilde alınımını sağlar.

Bitki serumu ya da bitki hazır maması olarak da adlandırılan indirgenmiş ( degradable) yöntem sayesinde minerallerin bitkiye alınımı kısa ve tam olduğundan, bitkiler bu besinleri ve tüm yararlı enzimleri sentezleyerek bünyesine alır. Bu durum bitkide verim ve kalite kriterlerini artırır.

Toprak Kirliliği Ve Toprak Bozulmasına Çözüm: Bionur TD19

1900’lü yıllara denk gelen dönemde kimyasal gübre endüstrisi gelişti ve artık çiftçiler daha fazla verim için gübre kullanımına başladı. Zamanla gelişen olaylarla birlikte verimi daha da artırmak için tohumların oluşumları oynanmaya başlandı. Gübre üzerinde yapılan işlemler ise toprakların doğal element dağılımını bozarak toprakların kirlenmesine tuzlanmasına ve çoraklaşmasına neden olmuştur diyen İhsan Organik yetkilileri “ İşte tam bu noktada kendi ürünümüz olan Bionur TD19 üreterek toprak kirliliği ve yapı bozulmasını çözüm oluşturmaya çalışıyoruz. Bionur TD19 meyve ve süs ağaçları, sebzeler, süs bitkileri, bağ, tarla bitkileri ve çim alanlarında kullanılan ve organik ve mineral materyallerden üretilmiş katı organomineral toprak düzenleyicisidir. Ayrıca kendi ağırlığının iki katı kadar su tutma kapasitesine sahip olan ve Bionur TD19 içeriğinde kullanılan Diaomit tam bir toprak ıslahçısıdır.” açıklamasında bulundular.

“Lezzet Eksikliği Kalite Kaybına Son”

Ürettikleri Andalusıan ile gübreleme ile birlikte yok olan kalite ve lezzet eksikliği kaybına son veriliyor. Andalusıan sisteminin ne olduğunu anlatan İhsan Organik yetkilileri; Toprakta kullanılamayan besin maddeleri zamanla toprak yapısını bozmaktadır. Bu durum: *hem toprak kirliliği *hem ürün kaybı *kalite ve lezzet eksikliği *ve fazla masraf gibi sıkıntıları ortaya çıkarmaktadır. Toprağın yapısı ve dokusu, organik madde içeriği, pH değeri, makro ve mikro besin element içeriği tarımda dikkat edilecek özelliklerdir. Toprak yapısı ve dokusunun iyileştirilmesi organik madde içeriğinin yükseltilmesi, bitkilerin topraktan yeterli besini alabilmesi için ideal pH ortamının sağlanabilmesi gereklidir.  Makro ( karbon, hidrojen, azot, kükürt, oksijen, potas, fosfat kalsiyum ve magnezyum) ve mikro (demir, çinko, mangan, bakır, bor ve molibden) besin elementlerinin takviyesi için organik toprak kondisyonlaşıcılar ve mineral gübreler keşfedilmiş, somut yararları görülmüş ve kullanımları önerilmiştir. Bunun için Arge Mühendislerimizce hazırlanan Andalusian gübresi organik ve mineral besin maddeleri içeriği ile tüm toprakların ve bitkilerin tüm ihtiyacını karşılayabilir durumdadır.” dedi.

Sıra Dışı Bir N Kaynağı: Nitrogenius

İhsan Organik Yetkilileri sıra dışı bir Azot (N) kaynağı olan Nitrogeniusu ise şöyle tanıttı: Yetiştiriciliğin her döneminde hem yapraktan hem topraktan uygulanabilen bir azot kaynağıdır. Farklı üretim prosesi ile hazırlanmış sıra dışı bir N kaynağıdır. Sürekli gelişim canlı bir bitki yapısı yaprak aralarında genişleme, renkte koyulaşma ve dolayısı ile fotosentez miktarında artış sağlar. Diğer N kaynaklarından farklı olarak organik madde takviyesi ile toprakta kök çalışmasını teşvik eder, hızlı gelişim sağlar. Bitkide karbon azot dengesini sağladığı için ürünlerde kalite kriterlerini iyileştirir.

Toprak Bitki ve Çiftçi Dostu

Yıllardır entansif tarım yapılan topraklarımızda artık sıradan uygulamalar bu kısır döngüyü tetiklemekte ve her geçen gün içinden çıkılmaz bir besleme derdi ortaya koymaktadır diyen yetkililer; “Biophoskey’deki parçacık ebadı son derece küçük elementler hem toprak, hem bitki, hem de çiftçi dostudur. Hazmedilmiş yapıdaki Biophoskey alışageldiğinizden daha az miktarlar kullanılarak ürününüzü yetiştirmenize kafi gelecektir. Bununla beraber Biophoskey serisi ürünler genellikle düşük pH değerlerine sahip olup kendisi baslıca bir pH düzenleyicidir. Biophoskey içerdiği organik madde miktarı ile toprağa organik katkı sağlayarak verim artısına destek vermektedir. Bu organik yapıda bulunan bir takım unsurlar kök gelişimini teşvik etmektedir. Biophoskey; içeriğindeki organik maddeler sayesinde meyve gelişiminin bir numaralı tetikleyicisidir. Yılın bütün zamanlarının değişilmez, vazgeçilmez gıdası olan Biophoskey; esas kalitesini zor kıs şartlarında göstermektedir. Stres şartlarına rağmen çiçek kalitesi ve sayısında artış sağlar. Kış şartlarında dahi doğal büyümesini durdurmayan biber, domates, hıyar vs yetiştirmenizi sağlar. BIOPHOSKEY hem yapraktan hem de topraktan uygulanabilir yapıdadır.” şeklinde açıkladı.
Toprağa, bitkiye ve çiftçiye yararlı tamamen organik bir çok daha ürüne imza atan İhsan Organiğin ürünleri ise şu şekilde sıralanmaktadır: Bionur TD19, Blonur Microbial, Plus, Nitrogenius, Biophoskey, Nitrolution, Andalusıan, Akva, Sıs, Mg, Ca, B, K, Fita Smile, Provent, Zinka, Evvela.

Advertisements

From → Uncategorized

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: